Hastalar İçin

Omuz Egzersizleri

Omuz Egzersizi 1
Sağlam kolunuz ile bir masadan destek alıp öne doğru eğilin. Hasta kolunuzu serbest bir şekilde öne-arkaya sallayın.

Omuz Egzersizi 2
Sağlam kolunuz ile bir masadan destek alıp öne doğru eğilin. Hasta kolunuzu omuzdan itibaren iyice gevşeterek yerçekiminin ağırlığına bırakın ve sarkaçvari bir şekilde sağa-sola doğru sallayın.

Omuz Egzersizi 3
Sağlam kolunuz ile bir masadan destek alıp öne doğru eğilin. Hasta kolunuz ile serbest bir şekilde içten dışa ve dıştan içe daireler çizin.

Omuz Egzersizi 4
Sırtüstü yatarken bir sopa yardımı ile kollarınızı başınızın üzerine doğru kaldırın. Hasta kolunuzun kalkmadığı yerde sağlam kolunuz ile sopadan iterek destek verin.

Omuz Egzersizi 5
Sırtüstü yatarken bir sopa yardımı ile hasta kolunuzu yana doğru açın. Hasta kolunuzun açılmadığı yerde sağlam kolunuz ile sopadan iterek destek verin.

Omuz Egzersizi 6
Yüzüstü yatarken bir sopa yardımı ile hasta kolunuzu geriye doğru kaldırın. Hasta kolunuza sağlam kolunuz ile destek verin.

Omuz Egzersizi 7
Duvara yüzünüz dönük bir şekilde ayakta durun. Kolunuz gövdenize bitişik dirseğiniz 90 derece bükülü pozisyonda iken elinizi yumruk yaparak duvara doğru itin. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip gevşeyin.

Omuz Egzersizi 8
Duvara yan dönük bir şekilde ayakta durun. Kolunuz gövdenize bitişik dirseğiniz 90 derece bükülü pozisyonda iken ön kolunuzun dış kısmı ile duvara doğru itin. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip gevşeyin.

Omuz Egzersizi 9
Duvara yan dönük bir şekilde ayakta durun. Kolunuz gövdenizin yanında ve dirseğiniz düz bir pozisyonda iken elinizin sırtı ile duvara doğru itin. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip gevşeyin.

Omuz Egzersizi 10
Duvara sırtınızı dönün. Kolunuz gövdenize bitişik dirseğiniz 90 derece bükülü pozisyonda iken dirseğiniz ile geriye, duvara doğru itin. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip gevşeyin.

Omuz Egzersizi 11
Ayakta dik durun. Kolunuz ile gövdeniz arasına bir yastık koyun. Kolunuzla yastığı sıkıştırarak 5 saniye bekleyin.

Omuz Egzersizi 12
Bir duvar köşesinde yüzünüz duvara dönük bir şekilde durum. Dirseğiniz 90 derece bükülü ve kolunuz gövdenizin yanında iken ön kolunuzun iç kısmı ile duvara doğru itin. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip gevşeyin.

Omuz Egzersizi 13
Sırtüstü yatın. Hasta kolunuzu düz bir şekilde tam olarak yukarı doğru kaldırın.

Omuz Egzersizi 14
Sağlam kolunuz üzerine yan yatın. Hasta kolunuzu yana yukarı doğru tam olarak açın.

Omuz Egzersizi 15
Yüzüstü yatın. Hasta kolunuzu düz bir şekilde geriye doğru kaldırın.

Omuz Egzersizi 16
Sağlam tarafa yan yatın. Omuzunuzdan itibaren kolunuz gövdenize bitişik, dirseğiniz 90 derece bükülü pozisyonda iken önkolunuzu yukarı doğru kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip indirin.

Omuz Egzersizi 17
Ayakta dik durun. Hasta kolunuzu düz bir şekilde öne-yukarı doğru kaldırın.

Omuz Egzersizi 18
Ayakta dik durun. Hasta kolunuzu düz bir şekilde yana-yukarı doğru kaldırın.

Omuz Egzersizi 19
Ayakta dik durun. Hasta kolunuzu düz bir şekilde arkaya doğru götürün.

Türkçe Main