Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1985 yılında mezun oldu; hemen ardından mecburi hizmetini Gaziantep SSK Hastanesi Ortopedi Kliniği’nde pratisyen hekim olarak yaptı. İhtisasını SSK Dışkapı Hastanesi II. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde 1991 yılında tamamladı. Takip eden beş yılda aynı klinikte eklem cerrahisi konusunda çalışmalarına devam etti. Bu süre içerisinde Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde çeşitli eğitim toplantısı ve klinik çalışmalara katıldı. 1996 yılında devlet hizmetinden ayrılarak özel çalışmaya başladı. Gaziantep SANKO Hastanesi ve Çankaya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniklerini kurdu. Bu süre boyunca Çankaya Hastanesi’nde Başhekim, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi çeşitli yönetim pozisyonlarında yer aldı. Dr. Kayaalp halen Çankaya Hastanesi’nde 14 ortopedi uzmanından oluşan bir ekiple birlikte çalışmakta ve Danışma Kurulu’nda bulunmaktadır.

Ankara Sağlık Kuruluşları Derneğinin kurucu üyeliğini ve başkanlığını yaptı. Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz cerrahisi Derneğinin (TUSYAD) Yönetim kurulu üyeliği ve iki dönem Ankara şubesi başkanlığını yaptı. Türkiye Ortopedi ve Travmatoloji Derneği (TOTBİD) Spor Travmatoloji Şubesi başkanlığını yaptı. Kalça Eklemi Koruyucu Cerrahi Derneğini (KEKCD) kurarak, kurucu başkanlığını yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sağlık Sektör Kurulu üyesidir. Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kuruluna bağlı 'Spor Yaralanmaları Danışma Kurulu üyeliğini sürdürmektedir. Yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış birçok yayını, kitap bölümleri ve iki kitabı vardır. Yurtiçinde yurtdışında sayısız bilimsel toplantıda konuşmacı ve eğitimci olarak görev almaktadır.

Akademik ve İdari Görevler

 • Gaziantep SANKO 1996, Uzman Doktor
 • Çankaya Hastanesi Ortopedi Kliniği 1998, Başhekim
 • Çankaya Hastanesi Genel Müdür, Yönetim Kurulu Başkanı 2000 – 2010

Üye Olduğu Bilimsel Dernekler


Ulusal Dernekler
 1. Kalça Eklemi Koruyucu Cerrahi Derneği (Kurucu Başkanı)
 2. Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (Önceki İktisadi İşletme Başkanı, Spor Travmatolojisi Şube Başkanı)
 3. Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi ve Derneği (Yönetim Kurulu üyeliği, Ankara Şubesi Eski Başkanı)
 4. Ankara Sağlık Kuruluşları Derneği (Eski Başkanı)
 5. Kalça- Diz Artroplastisi Derneği

Uluslararası Dernekler
 1. ESSKA (European Society for Sports Medicine, Knee Surgery and Arthroscopy)
 2. ISAKOS (International Society of Arthroscopy, Knee Surgery and Orthopedic Sports Medicine)
 3. AAOS (American Academy of Orthopaedic Surgeons)
 4. ISHA (International Society for Hip Arthroscopy)

Bilimsel Çalışmalar

Dr. Kayaalp'in kalça artroskopisi konusunda bir kitabı, diz cerrahisi ve diz bağ yaralanmaları konusunda iki kitabı vardır. 3'ü ingilizce olmak üzere 30 kitap bölümü, 4 uluslararası makalesi, 19 ulusal makalesi vardır. Ayrıca artroskopik ve açık eklem cerrahisi konusunda yüzlerce konferans, seminer ve kurs konuşmaları yapmıştır.