• 01.jpg
  • 02.JPG
Avrupa Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneğinin (ESSKA : European Society of Sports Traumatology, Arthroscopy & Knee Surgery) Diz Artroplastisi konusunda çalışan alt kuruluşu EKA’nın (European Knee Associates) ilk temel artroplasti kursu İstanbul’da yapıldı. 26-27 Kasım 2015 tarihlerinde Acıbadem Üniversitesi CASE (Center for Advanced Surgical Education) uygulama merkezinde gerçekleştirilen kursa, Avrupa ve Ortadoğu’dan 12 eğitici ve 45 kursiyer katıldı. İki gün süren yoğun eğitim programı sırasında, konferanslar, kemik modeller üzerinde çalışmalar ve son olarak kadavra üzerinde uygulamalar yapılarak diz protezinin bütün yönleri ayrıntılı olarak anlatıldı. Olgu tartışmaları ile zenginleşen kurs, bütün katılımcılar için çok yararlı oldu. EKA’nın ilk kursunun ülkemizde yapılıyor olması da ayrı bir önem taşıyordu. Hekimlerimizden Prof. Dr. N. Reha Tandoğan bu kursa eğitici olarak katıldı ve “Total diz artroplastisinin tarihçesi”, “Romatoid artritli hastada total diz protezi” konularında konferanslar verdi.

Kurs sonrasında iki boyunca yapılan EKA’nın kapalı toplantısında, eklem koruyucu cerrahi ve diz artroplastisinde üst düzey konular tartışıldı. EKA yönetim kurulu üyesi olan Dr. Tandoğan toplantının bu bölümünde “Yüksek tibial osteotomi ile birlikte uygulanan eklem koruyucu cerrahi işlemlerin sonuçları” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Ayrıca EKA’nın diz artroplastisi konusunda yürümekte olan projeleri üzerinde çalışıldı.

EKA’nın amaçları:
  1. Dejeneratif artritli dizler ve diz artroplastisi konusunda bilimsel çalışmalar yapmak
  2. Artritik dizlerin tedavisi konusunda uygun eğitim ortamları sağlayarak bilgiyi paylaşmak
  3. Eğitim, araştırma ve hasta tedavisine katkıda bulunmak
  4. Hastalar için en üst düzeyde bakımı sağlamak üzere profesyonel standartları geliştirmektir.
EKA ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere http://www.europeankneeassociates.org adresinden ulaşılabilir. İleri düzey diz cerrahisine ilgi duyan meslektaşlarımızın EKA çalışmalarına katılmaları, organizasyon içinde ülkemizin yerini daha da güçlendirecektir.