• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
5-6 Aralık 2013 tarihleri arasında, Uluslararası Kıkırdak Onarımı Cemiyeti'nin (International Cartilage Repair Society), Kök Hücreler ve Çatı İmplantları: Eklem Rejenerasyonunda Yeni Sınırlar Toplantısı (Stem Cells & Scaffolds.New Frontiers in Joint Regeneration) İtalya'nın Bologna kentinde yapıldı. Dünyanın en eski Ortopedi Hastanelerinden Rizzoli Enstitüsü'nde gerçekleştirilen bu toplantıya, kıkırdak onarımı ile ilgilenen üst düzey bilim insanları katıldı. Klasik tedavi yöntemlerinin yanında; kök hücreler, hücreli ve hücresiz kıkırdak matriksleri, büyüme faktörleri, menisküs implantları gibi ileri teknolojilerin hem temel bilimler hem de klinik uygulamaları tartışıldı. Canlı ameliyat yayınları ile yeni tekniklerle tanışma fırsatı oldu. Avrupa, Asya ve Amerika'dan ileri teknoloji merkezlerinin deneyimlerinin aktarıldığı bu toplantıya hekimlerimizden Dr. Reha Tandoğan ve Dr. Asım Kayaalp katıldı.

Ortopedinin en hızla gelişen ve değişen alanlarından birisi olan kıkırdak onarımı ve eklem koruyucu cerrahiler konusundaki yenilikler ve gelişmekte olan tekniklerin ele alındığı bu toplantı çok faydalı geçti. Toplantı gündeminde, hücre içermeyen ve büyüme faktörleri veya kemik iliği konsantresi ile desteklenen sentetik çatı implantlarının kıkırdak onarımındaki kullanımı önemli yer tutmaktaydı. İki cerrahi işlem gerektiren kültürde üretilmiş kıkırdak hücrelerine göre daha ekonomik ve tek bir cerrahi aşamada yapılabilen bu işlemin sonuçları oldukça umut verici olarak görülmekteydi. Bunun yanında, genç hastaların menisküs kayıplarında önemli bir yenilik olan ve içine vücut hücrelerinin yerleşerek menisküs benzeri bir doku oluşturduğu menisküs implantlarının erken dönem sonuçlarının yüz güldürücü olduğu gözlendi.

Neredeyse her ay yeni bir kıkırdak onarım tekniğinin yayınlandığı ve baş döndürücü gelişmelerin arka arkaya ortaya çıktığı bu alanda, yenilikleri takip etmenin ne kadar önemli olduğu da vurgulamak gerekir.