Dr. N. Reha Tandoğan 1962 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini T.E.D. Ankara Kolej’inde tamamladı. 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden 4.derece ile mezun oldu. Uşak’ta bir yıllık zorunlu devlet hizmetinden sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında ihtisas yaptı. Bir yıl süreyle Institut Calot’da (Berck, Fransa) Artroskopi ve Spor Travmatolojisi Servisinde Dr. Gerard Bascoulergue ile çalıştı. 1991 yılında uzmanlık eğitimini tamamladı. 1992-1995 yılları arasında SSK Ankara Eğitim Hastanesinde ortopedi ve travmatoloji uzmanı olarak görev yaptı. 1993 yılında, Baylor University, Dallas, Texas’ta Prof. Dr. Robert W. Jackson ile birlikte artroskopi ve diz cerrahisi konularında çalıştı. 1995 yılında Başkent Üniversitesi’ne geçti ve aynı yıl doçent oldu. 1998 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı oldu. 2001 yılında profesör unvanı aldı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Spor Bilimleri Bölümü Başkanı oldu. Bölüm Başkanlığı sırasında Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı ISAKOS onaylı eğitim merkezi olmaya hak kazandı yurt dışından gelen hekimlere eğitim verildi. 2007 yılında Üniversitedeki görevinden ayrılarak Çankaya Ortopedi Grubunda serbest hekim olarak çalışmaya başladı.

Dr. Tandoğan 1995 yılında International Arthroscopy Association Linvatec ödülünü aldı. Türk Spor Yaralanmaları Artroskopi Diz Cerrahisi Derneğinde 3 dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı, halen aynı dernekte  Kıkırdak Kurulu Başkanı ve eğitici olarak görev yapmaktadır. 2-6 Ekim 2012  tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası XI. Türk Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Kongresinin başkanlığını yaptı. İki dönem boyunca Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Spor Travmatolojisi Şubesi Başkanlığı görevini  sürdürdü, halen yönetim kurulu üyesidir. Kurucu üyelerinden olduğu Kalça Eklemi Koruyucu Cerrahi Derneği'nin başkanlığını yürütmektedir.

Diz cerrahisi ve spor yaralanmaları  konusunda 1 tanesi İngilizce, 8 kitabın yazarıdır. Ortopedi ve Travmatoloji alanında yayınlanmış uluslararası 69, ulusal 67 tane bilimsel makalesi vardır. Bu makalelere 1460’ün üzerinde uluslararası atıf yapılmıştır. Ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum ve kurslarda yüzlerce konferans vermiştir.

Dr. Tandoğan, 2015 yılında European Society of Knee Surgery, Sports Traumatology & Arthroscopy’nin (Avrupa Diz Cerrahisi, Spor Travmatolojisi ve Artroskopi Derneği) diz artroplastisi ve eklem koruyucu cerrahi konusunda üst düzeyde uzmanlaşmış olan European Knee Associates alt kurulunun yönetim kurulu üyeliğine seçilmiş ve halen bu görevini devam ettirmektedir.

Halen 1 ulusal, 2 uluslararası bilimsel derginin yayın kurulunda görev yapmaktadır. Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Dergisinin kurucu editörü olarak 4 yıl görev yapmıştır. Avrupa Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği ESSKA’nın resmi   yayın organı olanı Knee Surgery, Sports Traumatology Arthroscopy Dergisinin Temmuz 2015 ve Ağustos 2016 sayılarını davetli editör olarak çıkarmıştır. 2016 yılında aynı derginin “Best Reviewer” ödülünü almıştır.

İleri düzeyde İngilizce ve akıcı Fransızca bilmektedir.


Bilimsel Dergilerde Görevler

 1. American Journal of Sports Medicine Dergisi Hakemliği
 2. Knee Surgery, Sports Traumatology Arthroscopy Journal, yayın kurulu üyesi.
 3. Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Dergisi Kurucu Editörü

Bilimsel Dernek Üyelikleri

Ulusal Dernekler:
 • Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği
 • TOTBİD Spor Travmatolojisi Şubesi (Eski Başkan)
 • Kalça Eklemi Koruyucu Cerrahi Derneği (Başkan, Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği
 • Türk Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi ve Derneği (Ankara Şubesi Başkanı, Eğitici)
 • Kalça ve Diz Artroplastisi Derneği

Uluslararası Dernekler:
 • ESSKA (European Society for Sports Medicine, Knee Surgery and Arthroscopy)
 • EKA (European Knee Associates) yönetim kurulu üyesi
 • ISAKOS (International Society of Arthroscopy Knee Surgery and Orthopaedic Sports Medicine)
 • EFORT (European Federation of National Associations of Orthopaedics & Traumatology)